søndag 05. september 2010 | Lokalavisa Dølen | Tlf. 61 29 24 80
Advertisement
Startside
Startside
Kontakt
Linker
Om Dølen
Dølatorget
Ukas Klå
Abonnement
Tips oss
Annonser
Det er for øyeblikket ingen spørreundersøkelser tilgjengelig å stemme på



Søk med Kvasir



Kommunene
5,5 millioner til samhandling i Oppland Skriv ut Epost
Av Tor Larsen   
torsdag 24. juni 2010
samhandling_penger_550.gif
Åtte prosjekter i Oppland får støtte til samhandling i helsevesenet. – Jeg er glad for at det satses på samhandling i Oppland. Dette kommer pasientene til gode, sier helse- og omsorgsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen.

Regjeringen etablerte i år en tilskuddsordning der kommuner kunne søke støtte til utbygging av lokalmedisinske sentre og samarbeid om helse- og omsorgstjenester.
Nå får åtte prosjekter i Oppland til sammen 5,55 millioner kroner fra ordningen.

Regjeringen har satt av totalt 73 millioner kroner til samhandlingsprosjekter landet rundt. 66,7 millioner kroner blir fordelt nå. Resten blir fordelt senere i år.
Tilskuddsordningen har vakt stort engasjement, og det har kommet inn mange søknader.

– Dette viser med all tydelighet at interessen for reformen er stor, og at mange ser at den både er nødvendig og riktig, sier helse- og omsorgsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen.
Samhandlingsreformen skal bidra til at helsevesenet kan møte den store og gledelige økningen i levetiden i Norge. Med en langt eldre befolkning vil helsevesenet vårt settes på helt nye prøver.

– Vi kan sikre et godt helsevesen for alle om vi skaper et helsevesen som forebygger sykdom, oppdager sykdom og dermed bidrar til at færre må legges inn på sykehus. Disse midlene er starten på denne satsingen. De skal forsterkes år for år og underbygges av juridiske og organisatoriske endringer for forbedringer av helsevesenet, sier Strøm-Erichsen.
Helse- og omsorgsministeren slår fast at samhandlingsreformen både er en tillitserklæring og en utfordring til kommune-Norge.

– Det er gledelig å se at kommunene i Oppland tar utfordringen. Jeg er sikker på at de også kommer til å vise seg tilliten verdig, sier Anne-Grete Strøm-Erichsen.
 
< Forrige   Neste >
Go to top of page Go to top of page